Натуральні креми ручної роботи - що це взагалі таке, з чого робляться і як ними користуватися?

 

В цьому дописі я зібрала інформацію щодо косметики, виготовленої моїми руками. Відповіді на найчастіші питання допоможуть Вам зорієнтуватись та обрати для себе оптимальні засоби для догляду, які будуть зручні, ефективні та особливі саме для Вас.

 

Замовляючи крафтовий натуральний крем, будьте готові до того, що він дуже відрізняється від промислового - складом, текстурою, ароматом, кольором, на дотик і, звичайно, дією.

І він потребує особливого ставлення: зберігання лише в холодильнику, діставання з баночки тільки шпателем, запобігання обвітрюванню та перепадам температури.

 

У складі моїх кремів немає інгредієнтів, які б дозволяли довго зберігати і далеко транспортувати іх. Наприклад, парабенових консервантів, тому що вони при своїй ефективності, можуть зашкодити людині.

Також в моїй косметиці немає мінеральних олій, штучних барвників та ароматизаторів. Натомість є натуральні олії, екстракти, гідролати та ефірні олії. Звичайно, і в домашній косметиці використовуються синтетичні речовини, але в незрівнянно меншій кількості.

 

Колір крему ручної роботи найчастіше бежевий, оранжевий, коричневий або зеленуватий за рахунок натуральних екстрактів.

 

Аромати можуть бути дуже різними, в залежності від рецептури, але все ж частіше це аромати природні, рослинні, більше схожі на трав'яний відвар або горіхи, зерно - які вже масла або екстракти додані. Ефірні олії найчастіше не дають саме такого аромату як рослини, з яких видобуті, до того ж змішуються із іншими компонентами, тому дуже часто запах крему сприймається як "аптечний".

 

Текстури кремів дуже сильно відрізняються в залежності від типу емульсії, доданих олій і екстрактів - це може бути і легка гелева сироватка, і вершки, і легкий зволожувальний крем, і щільний живильний. І все таки вони не такі як промислові, але різниця суто тактильна, її складно описати словами.

 

Дія натурального крему особливо помітна, якщо не чергувати його з промисловими засобами. Оскільки у натуральної косметики принципово інший склад, то шкіра повинна адаптуватися і звикнути до нового, іноді на це потрібен час. Але зазвичай це того варто, адже крім візуального результату, при використанні натуральних кремів, шкіра ще й стає здоровіше!

 

Отже, що ж таке натуральний крафтовий крем?

 

Крем взагалі - це емульсія, а якщо простіше - мікро крапельки олії у воді або води в олії.

Перший варіант - це пряма емульсія, за таким принципом зроблено більшість кремів, особливо легких, зволожувальних.

Другий тип емульсії - зворотна - по відчуттях більш щільної текстури, жирний живильний крем, він ще називається колдкрем.

 

При будь-якому типі емульсії в кремі є вода і олія. Мої креми обов'язково включають в себе олію, воду (гідролат), емульгатор, гелеутворювач, консервант. Звичайно, це спрощена схема "сферичного крему в вакуумі", тому що навіть в простенькому кремі є ще активні добавки - екстракти, вітаміни, ефірні олії тощо, завжди хочеться домогтися максимального ефекту від використання.

 

У кремів, виготовлених з натуральних компонентів, завжди ширший спектр дії ніж у промислових засобів! Наочний приклад: якщо Ви вип'єте пігулку вітаміну С - то отримаєте чистий вітамін С ... хоча ні! не тільки - ще стабілізатори та інші "дуже корисні" штуки, які корисні власно тільки очищеному або синтезованому вітаміну, але аж ніяк не Вам. А ось якщо Ви з'їсте апельсин - то в ньому крім вітаміну С буде ще багато складових. та й сам вітамін засвоїться краще, тому що наш організм краще сприймає складні природні сполуки, ніж окремі хімічно чисті речовини. Звідси така цікава особливість в натуральних кремах та інших засобах косметики ручної роботи, як велика універсальність. Неможливо в одній короткій фразі - назві - укласти всі властивості такого крему, я зазвичай пишу тільки найбільше виражені - ті, яких спеціально намагаюся досягти додаванням синергічних компонентів. Тому завжди пишу склад косметики, щоб Ви при бажанні могли вивчити повний спектр властивостей.

 

Крім того, у кремів ручної роботи значно ширший віковий діапазон, в них більше потрібно орієнтуватися на відчуття, текстуру і вирішення конкретних проблем. Наприклад, мій крем для повік з морквою і васильком ідеальний і в 30 років, і в 60. Правда, для вікової шкіри трохи збагачую склад антіейдж компонентами, але це не настільки критично - перевірено багато разів з різними версіями формули.

 

Є і зворотна сторона медалі - натуральні інгредієнти більш складні за своїм хімічним складом, і тому при їх використанні вище ризик алергічних реакцій!

Якщо у Вас є сумніви щодо реакції на окремі складові - обов'язково проведіть пробу на згині ліктя перед початком регулярного використання косметики ручної роботи! Я б рекомендувала так робити навіть тим, хто не схильний до алергій, тому що крім власне алергії може бути ще й підвищена чутливість до компонентів, і краще це визначити до того як нанесете крем на велику ділянку тіла!

 

Крем ручної роботи ОБОВ'ЯЗКОВО ЗБЕРІГАТИ В холодильнику !!!

 

Не втомлююся це повторювати і нагадувати, тому що це дуже важливий пункт. Якщо крем зроблений в домашніх умовах, він не стерильний і, як правило, містить тільки м'які делікатні консерванти. Навіть в холодильнику такий крем зберігається не дуже довго - в середньому півтора-три місяці.

Крім того, якщо крем зберігається в баночці, а не вакуумному флаконі, діставати його потрібно лише сухим чистим шпателем, і ні в якому разі не пальцями!

Навіть після миття, на шкірі рук міститься величезна кількість мікроорганізмів, і їм зовсім не місце в баночці з кремом!

 

Креми ручної роботи не підлягають тривалому транспортуванні, особливо в теплу пору року! Іноді я йду назустріч проханням, і відправляю косметику поштою, але чесно кажучи - так робити не варто, краще не економити на доставці, і оплатити термінову, якщо вже немає можливості забрати замовлення особисто.

 

Є кілька ознак псування крему, і якщо Ви помітили будь-який з них - крем потрібно викинути або хоча б уважно придивитися, а не продовжувати користуватись!

 

1. Зміна текстури, особливо це критично для прямих емульсій. Виглядає як розшарування (піна зверху, забарвлена рідина знизу), сильне розрідження спочатку щільного крему, просочування великих забарвлених крапель на поверхню. Якщо крем злегка "спітнів", тобто з'явилося трохи прозорих мікро-крапельок на поверхні, швидше за все це конденсат - це не страшно, але краще переставити крем в інше місце холодильника, тому що це ознака частих перепадів температури, найчастіше буває, коли баночка стоїть у дверцятах холодильника.

 

2. Зміна кольору. Якщо на поверхні або по всій товщині крему з'явилися плями, або колір став нерівномірним, або дуже сильно змінився в порівнянні з початковим - це ознака псування однозначно!

 

3. Зміна запаху. Якщо з'явився навіть дуже легкий запах цвілі, гнильний або різко хімічний - не можна користуватися таким кремом!

 

4. Зміна відчуттів від крему. Цей пункт не такий однозначний як попередні. Якщо крем почав здаватися більш "важким", то, можливо, Ваша шкіра просто вже переповнилася саме цими оліями або іншими активами, і потрібно просто поміняти склад. Тоді крем можна не викидати, звичайно, а використовувати для інших ділянок шкіри. Але от якщо з'явилися висипання, явно спровоковані саме кремом, печіння або інші неприємні відчуття, яких не було на початку використання крему - це може бути ознакою як псування, так і перенасичення шкіри, тому варто орієнтуватися на інші ознаки зі списку!

 

Ще раз наголошу, що натуральні креми ручної роботи - це зовсім не те ж саме, що креми з магазину, в них є багато плюсів, але вистачає і нюансів, які обов'язково враховувати, замовляючи майстру диво-засіб. Не можна ігнорувати рекомендації щодо зберігання і використання, інакше замість корисностей може виявитися, що на шкіру наноситься в буквальному сенсі отрута. Такі ризики не виправдані, як на мене!

 

Тому, якщо ви не готові поставитися до крему по-своєму шанобливо і уважно, не подобаються складнощі, не хочете вникати в ці тонкощі - не замовляйте креми ручної роботи!

Крім того, що при неправильному поводженні, натуральний крем може нашкодити сильніше неякісного промислового, Ви навіть не уявляєте, наскільки неприємно бачити зацвілий практично невикористаний крем, забутий в теплі. Той крем, в створення якого вкладено час, натхнення, знання і дорогі інгредієнти! З одного боку, начебто не моя справа, як людина розпоряджається тим, за що заплатив гроші. А з іншого боку, коли вкладаєш душу, таке ставлення до результату праці дуже болісно сприймається, і хочеться відмовитися робити такій людині що-небудь в подальшому.

Якщо Ви не довіряєте майстру - не замовляйте теж, тому що негативні емоції мають сильний вплив, так само як і позитивні, адже виготовлення косметики вручну - це особливий вид магії ;-)

 

Будьте завжди здоровими і красивими!

З теплом та повагою,

Пані К.