Гідролати - що це таке

 

Гідролат - це ароматна вода, насичена корисними речовинами, видобутими з рослин. Оскільки в гідролат потрапляють тільки водорозчинні речовини, й ті не всі, його зовнішній вигляд і аромат можуть істотно відрізнятись від відвару або водного настою. Так само аромат гідролата відрізняється від ефірної олії, видобутої з тієї ж рослини.

 

Гідролат - побічний продукт при виготовленні ефірних олій, тому в ньому вистачає летких ароматних речовин. І все ж концентрація ефірних олій в гідролаті невелика, тому вони можуть бути використані там, де є протипоказання до застосування самих ефірів. Завдяки багатству косметичних та терапевтичних властивостей, гідролати часто виготовляють й самі по собі. У тому числі з рослин, що не відносяться до ефіроносів.

 

Багато хто думає, що гідролат - це щось новомодне, і нещодавно винайдене, але це не так. Ще в давні часи люди знали про корисні властивості квіткової води. Першим гідролатом була, найімовірніше, трояндова вода. На Сході, де ароматам надавалося величезне значення, де зародилися і парфумерія, і ароматерапія, трояндову воду використовували для догляду за шкірою і волоссям. Безліч традиційних страв східної кухні, особливо солодощі, й сьогодні готується виключно на рожевій воді. Правда, в давні часи це задоволення було доступно тільки дуже багатим людям, як і трояндова олія. Але зараз і прості люди цілком можуть дозволити собі ароматну і корисну квіткову воду.

 

Процес виготовлення гідролату досить простий - в перегінному кубі водний пар пропускається через рослинну сировину, після чого різко охолоджується, після чого збирається конденсат, що вже є гідролатом. Це парова дистиляція. При водній дистиляції сировину опускають у воду. Властивості таких гідролатов принципово не відрізняються, спосіб обирається залежно від сировини. Квіти і ефіроносні трави можна дистилювати тільки парою, а ось кору, коріння і рослини з товстими жорсткими листям бажано опускати в воду. Але, звичайно, є безліч тонкощів, які можна освоїти лише на практиці.

Гідролат має й інші назви. Крім згаданої вже квіткової води, його можна зустріти під назвами - гидрозоль, ефірна вода, дистилят. Але важливо пам'ятати, що у всіх сферах нашого життя можна зустріти підробки або некоректні назви продуктів. Тому важливо почитати склад, якщо це можливо. Якщо на упаковці вказано, що в складі, наприклад, - вода, ефірне масло, спирт і консервант, то перед вами не гідролат. В ідеалі він не повинен містити добавок, в тому числі консерванту, оскільки як правило гідролати розраховані на прийом всередину. За зовнішнім виглядом відфільтрований гідролат абсолютно безбарвний і прозорий, дуже рідко може містити невеликий слизовий осад або бути злегка мутним (наприклад, гідролати гамамелісу і липи, які містять багато слизу).

Зберігається промисловий гідролат в холодильнику і герметичній тарі близько року. Гідролат, виготовлений в домашніх умовах, так само в холодильнику, може зберігатися всього кілька місяців, в залежності від використаної сировини - одні гідролати більш стійкі, інші дуже швидко псуються. Гідролат можна заморозити, корисних властивостей він від цього не втрачає, а термін зберігання зростає в рази.

 

Для чого можна використовувати гідролати?

- Гідролат часто є основою для кремів, особливо ручної роботи. У складі кремів ними замінюють воду, тому що вони додають корисних властивостей в догляді за шкірою. Крім кремів, гідролати можуть входити в шампуні, маски, гелі, зубні пасти... власне, скрізь, де є водна складова. Ризик алергії на гідролати дуже низький, в них не потрапляють якраз ті активні речовини, які найчастіше викликають алергічні реакції.

- У чистому вигляді гідролати відмінно показали себе в якості тоніків для шкіри, примочок, рідини для розведення сухих масок, спреїв для шкіри і волосся, ополіскувачів для ротової порожнини і навіть дезодорантів. У спеку можна наносити гідролат на все тіло для освіження, і отримувати догляд за шкірою і тонкий аромат як приємний бонус.

- Також гідролати можна вживати всередину в терапетіческіх цілях. Однак тут дуже важливо не забувати, що гідролат дуже насичений витягнутими з рослин корисними речовинами, і в чистому вигляді надмірно активний, тому його обов'язково потрібно розвести чистою водою в пропорціях від 1: 2 до 1:20, орієнтуючись на властивості рослини, з якого виготовлений гідролат, і свої відчуття. Дітям можна давати гідролат тільки в мінімальній концентрації, попередньо порадившись з лікарем, звичайно. Ну і не забувайте, що якщо рослина отруйна або протипоказана вам за властивостями, то і гідролат з неї так само не можна вживати всередину.